blacha zabezpieczona przed korozją

Jak ochronić metal przed korozją?

Korozja metali to powszechny i kosztowny problem, który dotyka różne gałęzie przemysłu, a także utrudnia codzienne życie wielu z nas. Niezależnie od tego, czy chodzi o konstrukcje zewnętrzne, pojazdy czy sprzęt gospodarstwa domowego, korozja metali może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji, zmniejszenia funkcjonalności i zwiększonych kosztów konserwacji. Poznaj sposoby, które umożliwiają uchronienie metalu przed korozją.

Czym właściwie jest korozja?

W zależności od typu korozji, a także właściwości chemicznych czynników korozyjnych, można wyróżnić znaczną liczbę sposobów, które zapobiegną lub zmniejszą skutki jej powstawania. Do podstawowych sposobów zapobiegania przed korozją chemiczną, o czym należy pamiętać, przed rozpoczęciem korzystania z metalu, jest dostosowanie materiału do panujących agresywnych warunków atmosferycznych i innych szkodliwych czynników. 

Ochrona przed korozją to bardzo ważny czynnik w wielu dziedzinach, nie tylko w życiu codziennych, ale także w przemyśle, budownictwie czy w transporcie. Warto wiedzieć, czym właściwie jest korozja, która niszczy nasze metale. Wedle definicji korozja to proces degradacji materiałów metalowych, w wyniku którego ich właściwości mechaniczne oraz trwałość ulegają pogorszeniu.


Podstawowe sposoby ochrony metalu przed korozją

Wśród podstawowych sposobów ochrony metalu przed korozją można wymienić:

- Powłoki ochronne – nakładanie na powierzchnię materiału metalowego odpowiednich powłok ochronnych, takich jak farby, lakiery, powłoki cynkowe czy chromowe, może skutecznie chronić przed korozją. 
- Galwanizacja – proces ten polega na pokrywaniu powierzchni metalowej innym metalem (np. cynkiem, chromem), który jest znacznie bardziej odporny na korozję. 
- Anodowanie – proces ten polega na elektrochemicznej obróbce powierzchni metalowych, pozwala on na utworzenie specjalnej twardo-przylegającej powłoki tlenkowej o dużej odporności na korozję. 
- Wykorzystanie stopów metali – stosowanie stopów metali, które są bardziej odporne na korozję niż poszczególne składniki może zapewnić lepszą ochronę przed korozją. 
- Kontrola środowiska – ochrona przed korozją wymaga aktywnej kontroli warunków środowiskowych, takich jak wilgotność powietrza, temperatura, ciśnienie, pH oraz obecność zanieczyszczeń i soli. 
- Systemy antykorozyjne – takie jak różne środki ochronne i technologie, na przykład katalityczne układy oksydacyjne, inhibitory korozji czy specjalne powłoki ochronne.


Preparaty antykorozyjne  –  sposób na ochronę metalu

Preparaty antykorozyjne używane są do ochrony przed korozją metali, a także do zabezpieczenia antykorozyjnego. Wśród popularnych grup środków antykorozyjnych można wyróżnić: 

- Farby antykorozyjne – są one skutecznym sposobem ochrony przed korozją metali. Dostępne są w różnych kolorach i formułach, które zawierają inhibitory korozji zapobiegające kontaktowi powierzchni metalu z wilgocią i powietrzem. 
- Preparaty do powłok antykorozyjnych – nakładane są one na powierzchnie metalowe, aby zapobiec kontaktowi z wilgocią i powietrzem. 
- Oleje antykorozyjne – używane są do zabezpieczania metalowych elementów przed korozją. 
- Ciecze antykorozyjne  – są one łatwe w użyciu i skuteczne w ochronie przed korozją. 
- Preparaty do odtłuszczania – stosowane są do usunięcia tłuszczu i innych zanieczyszczeń z powierzchni metalowych, co umożliwia nakładanie innych preparatów antykorozyjnych.

Wybór odpowiedniego preparatu antykorozyjnego zależy od rodzaju metalu, który chcemy chronić, jego zastosowania i warunków środowiskowych, w których będzie się znajdował.
Podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, iż ochrona przed korozją wymaga zastosowania różnorodnych metod i technologii, takich jak nakładanie powłok ochronnych, galwanizacja, anodowanie, stosowanie stopów metali, kontrola warunków środowiskowych oraz stosowanie systemów antykorozyjnych. W zależności od rodzaju materiału, jego zastosowania oraz warunków środowiskowych, wybór odpowiedniej metody ochrony przed korozją może być kluczowy dla zapewnienia długiej żywotności i trwałości materiału. 

3508

zrealizowanych zamówień w ostatnim roku

41

zatrudnionych pracowników

678

Klientów w Polsce i Europie