spawacz wykonuje spawania aluminium środa śląska

Spawanie aluminium Środa Śląska. Porównanie MIG, MAG i TIG.

Produkcja wyrobów metalurgicznych, czy spawanie konstrukcji stalowych wymaga zastosowania odpowiednich technik łączenia elementów. Do tych najtrwalszych i najbardziej znanych zalicza się MIG/MAG oraz nieco rzadziej wykorzystywane TIG. Czym się cechują i kiedy to są najlepsze wybory?


Co to jest spawanie?

Według definicji to technika łączenia materiałów na gorąco z założeniem, że materiał ulega stopieniu. Opracowano kilka metod łączenia materiałów, na podstawie cech fizycznych metali. Jedną z nich jest temperatura topnienia, która jest różna dla każdego metalu. 


Różnice między metodami MIG i MAG

Obie techniki wykorzystują łuk elektryczny, który wytwarza się między topliwą elektrodą (drut) i spawanym materiałem. W czasie dodawania drutu dodawany jest także gaz osłaniający drut i łuk.

Spawanie MIG/MAG jest wymieniane razem i jest kojarzone jako jedna i ta sama metoda. Rzeczywiście istnieje spore podobieństwo między nimi, które pozwala na wykorzystanie tego samego aparatu spawalniczego. Obie metody bazują na wykorzystaniu gazów i topliwej elektrody oraz zaliczają się do technik spawania łukowego. 

Na tych cechach jednak kończy się podobieństwo. Podstawową różnicą jest rodzaj stosowanego gazu. Metoda MIG (Metal Inert Gas) wykorzystuje gaz obojętny (tj. argon, hel lub ich mieszanina). W metodzie MAG (Metal Active Gas) stosuje się aktywny gaz, który uczestniczy w procesie spawania różnego rodzaju metali. Jest to dwutlenek węgla (CO₂) w czystej postaci lub z domieszką gazu obojętnego. 

Metoda TIG - charakterystyka 

Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas) różni się od dwóch poprzednich - tutaj także używa się łuku elektrycznego, ale jest on wytwarzany przez nietopliwą elektrodę wolframową, która jest otulona przez otulinie gazu obojętnego. Spawanie polega na łączeniu ze sobą materiałów lub dodaniu do jeziorka spawalniczego dodatkowego topliwego materiału. Dzięki tej technice zyskuje się spoinę wysokiej jakości, pozbawioną zanieczyszczeń.

Spawarki TIG używa się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest połączenie cienkich materiałów i chce się uzyskać spoinę. Połączenia powstałe z wykorzystaniem metody TIG są bardzo trwałe. 

Zastosowanie metod do spawania konstrukcji stalowych.

Mimo że spawanie to praktyczne rozwiązanie, nie brakuje mu wad. Poszczególne metody mają mocne i słabe strony. Metoda TIG, mimo że jest najbardziej uniwersalna i można ją wykorzystać we wszystkich pozycjach, jest najtrudniejsza do wykonania i generuje spore koszty (związane głównie z zakupem automatu). 

Z kolei MIG/MAG może wykazywać się mniejszą wprawą i doświadczeniem, aby wykonać estetyczne złącze. 

Jak dobrać metodę do konkretnego zadania? Odpowiedź tkwi w rodzaju spawanego materiału. 

Metoda MAG - stale niestopowe (tzw. stal węglowa) niskostopowe i wysokostopowe,
Metoda MIG - metale nieżelazne (spawanie aluminium, miedzi, niklu, magnezu i ich stopów),
Metoda TIG - stale niskostopowe i wysokostopowe oraz metale nieżelazne. 

Poszukujesz podwykonawcy do spawania konstrukcji stalowych? Umów się na bezpłatną wycenę.

3508

zrealizowanych zamówień w ostatnim roku

41

zatrudnionych pracowników

678

Klientów w Polsce i Europie